Zakoračili smo že drugo polovico novembra, pri nas pa še vedno pobiramo plodove čilijev. Letos je bila res obilna letina teh čudovitih pekočih plodov. Eni izmed tistih, ki sem jih prihranil za konec sezone so čiliji vrste Beni highland. Prav tako sem dobil nekaj kilogramov domačih hrušk vrste Conference in za ozimnico je nastala žgečkljiva hruškova marmelada s čilijem.
Pred kratkim sem že objavil recept za domačo slivovo marmelado s čilijem, kjer sem na koncu napisal, da takšna marmelada malce požgečka v ustih. V nadaljevanju se je po objavi o pripravi Pikantne soli s strani uporabnic te pikantne soli, sami soli prijel vzdevek žgečkljiva sol. Ker je tudi tokratna hruškova marmelada s čilijem ravno malce pikantna in požgečka v ustih, sem ji namenil nalepke z napisom Žgečkljiva hruškova marmelada.
Letos sem prvič gojil čilije vrste Beni highland, ki so se takoj uvrstili med mojih TOP 5 najbolj priljubljenih. Oblika, barva in sam okus sta me prepričala, da jih bom gojil tudi naslednja leta. Glede pekočine so uvrščeni med manj oziroma za nekatere srednje pekoče, saj jih ocenjujejo med 30.000 in 50.000 skovilov. Ravno prav pekoči, da se jih lahko doda med kuhanjem domače marmelade in s tem poskrbijo, da marmelada dobi malce pikatnega priokusa.
Hruške Conference so pozna sorta hrušk, ki dozorijo sredi septembra - začetek oktobra in so najbolj primerne za ozimnico. Kožica ploda je zeleno rumeno z rahlo rdečico na sončni strani. Plod je srednje debel, podolgovat, z rjavimi pegami, ki prehajajo rjasto prevleko. Meso je belkasto, sočno ter sladko. (Jazbec in sod. 1995)
Žgečkljiva hruškova marmelada s čilijem (7 x 2 dcl kozarčkov)
- 3 kile hrušk Conference
- 7 čilijev Beni highland
- 250 g rjavega trsnega sladkorja
- sok 2 limon
Hruške olupimo in izkoščičimo. V blenderju jih hitro zmeljemo, pri nas uporabimo sokovnik Omega.
Čilije operemo, razpolovimo, odstranimo semena in belo placento, katere se držijo semena ter jih nasekljamo na majhne koščke.
V večjem loncu na srednji jakosti kuhamo zmlete hruške in čilije 30 minut. Pri tem večkrat premešamo, da se zmes zgosti in da se hruške ali čiliji ne primejo na dno. Vmešamo sladkor, da se razstopi, stisnemo sok dveh limon in kuhamo še 20-30 minut, da je zmes dovolj gosta.
Z vročo marmelado napolnimo sterelizirane in vroče kozarčke, jih dobro zapremo ter zavijemo v debelo odejo in pustimo, da se počasi ohlajajo.
Naslednji dan na ohlajene kozarčke nalepimo nalepke.
Žgečkljiva hruškova marmelada je prav posebna popestritev domačih marmelad, ki se prileže v hladnih zimskih dneh.