Danes pa ne bomo kuhali, dušili, pražili ali pekli, pa vendar bomo pripravili pravo poletno kosilo. Prelevili se bomo v presnojedce za en dan oziroma za eno kosilo. Vas zanima, kako pripraviti preprost obrok brez uporabe štedilnika?
Zadnje čase so zelo popularni špageti iz bučk, tako imenovani Zoodles, ki je v bistvu okrajšava in sestavljenka iz angleških besed Zucchini Noodles. Zoodles so si izmislil presnojedci, ki so v načinu priprave bučk (zelo tanko narezani trakovi) našli nadomestek za špagete. Največkrat se jih zaužije kar surove, lahko pa si na kratko zdušite ali pokuhate oziroma dodate k topli omaki, da se na kratko pogrejejo.
To, da bom jaz enkrat prišel do tega, da bom lahko jedel surove bučke, se mi je včasih znanstvena fantastika. Vendar sem z leti nabiranja izkušenj pri kuhanju spoznal, da lahko bučke uživamo tudi surove. Tudi bučke so zdravilne, saj vsebujejo veliko vitaminov in mineralov, kot so betakaroten, vitamine C, B in E, kalij, fosfor, kalcij, mangan in magnezij ter lutein, ki je koristen za oči. Idealne pa so tudi za tiste, ki gledajo na svojo težo, saj so nasitne in imajo zelo malo kalorij.
Izdelava špagetov iz bučk - Zoodles, je mogoča na več načinov. Če ste mojster kuharskega noža in radi režete zelenjavo na Julienne način, potem jih lahko kar narežete na zelo tanke trakove, podobne špagetom. Za vse druge pa obstajajo več različnih pripomočkov in naprav, ki bučko v nekaj sekundah spremenijo v tanke rezance. Obstajajo spiralni rezalniki, ki so za kos plastike z vrtečo ročico, za moje pojme precenjeni, obstajajo pa tudi ročni Julienne lupilci zelenjave, ki so cenovno ugodni, vendar pa jih je v trgovinah težko najti. Jaz sem mojega vseeno našel v eni zmed trgovin v BTC-ju, pa še cenovno je bil zelo ugoden.
Špageti iz bučk na mediteranski način
Zoodles
- tris srednje velikih bučk (zelena, svetlo zelena in rumena)
- sol
Omaka
- 100 gramov posušenih paradižnikov
- strok česna
- 10 listov bazilike
- pol dcl olivnega olja
Sveže in čvrste bučke operemo ter jim odrežemo konce. Z lupilcem olupimo/narežemo bučke na tanke trakove, da izgledajo kot špageti. Če želite jih lahko uporabite kar takšne, drugače pa jih dajte v večjo posodo, posolite, premešajte, ter pustite vsaj pol ure, da izspustijo vodo. Vodo odlijete in jih z roko rahlo ožamete, da odteče še ostala odvečna voda.
Za izdelavo omake lahko uporabite suhe posušene paradižnike ali pa tudi te, ki se jih dobi namočene v olju. Če uporabite namočene v olju, jih pred pripravo dobro odcedite. Paradižnike narežete na manjše trakove in jih v skledici zmešate skupaj z nasekljanim česnom, natrganimi listi sveže bazilike ter olivnim oljem. Preverite če je potrebno omako soliti, vendar pa je večina sušenih paradižnikov že slana (razen domačih), tako da omake skoraj ni potrebno dosoliti.
Z omako prelijte odcejene špagete iz bučk in previdno premešajte. Pred vami je preprosta jed, za katero ni bilo potrebno niti vklopiti štedilnik.
Ste že probali špagete iz bučk - Zoodles? Bi se lahko prelevili v presnojedca za en dan?